Фуқаролик жамияти институтларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизмларининг ижроси: муаммо ва тажриба
Тошкент шаҳар ҳокимлиги мажлислар залида “Фуқаролик жамияти институтларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизмларининг ижроси: муаммо ва тажриба” мавзусида тадбир бўлиб ўтди. Тадбирни Тошкент шаҳар Ижтимоий шериклик бўйича жамоат комиссияси раиси Васила Алимова қисқа кириш сўзи билан очди. Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фондининг бош мутахассиси… Continue reading Фуқаролик жамияти институтларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизмларининг ижроси: муаммо ва тажриба
Ҳокимлар мурожаатлари: ИҚТИСОДИЙ, ИЖТИМОИЙ ЎСИШ САРИ
Хоразм вилояти халқ депутатлари шаҳар ва туман кенгаши сессияларида ҳокимларнинг мурожаатлари эшитилди. Ҳокимлар 2021 йилда белгилаб олинган дастур ва йўл хариталари асосида ҳудуднинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши борасида амалга оширилган ишлар ва эришилган натижаларга атрофлича тўхталиб ўтдилар. Туман раҳбарлари ўз мурожаатларида ҳудудни 2022 йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича белгилаб олинган устувор вазифалар, шунингдек, “Хоразм вилоятини 2022-2026 йилларда ижтимоий-иқтисодий… Continue reading Ҳокимлар мурожаатлари: ИҚТИСОДИЙ, ИЖТИМОИЙ ЎСИШ САРИ
Саломатлик гарови  – спортни сев, спорт билан яшашга ўрган!
“Спортни сев, спорт билан яша” шиори остида “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни” муносабати билан спортнинг юнон-рум кураши туридан 2009-2011 йилда туғилган ўсмирлар ва ундан кичик ёшдаги болалар ўртасида халқаро беллашув бўлиб ўтди. Мусобақа 2021 йил 18- декабрь куни Тошкент шаҳри Миробод тумани “Локомотив” МЖСМ кураш залида ўтқазилди. Унда Ўзбекистон Республикаси ва яқин хориж шаҳарлари ва вилоятларининг … Continue reading Саломатлик гарови  – спортни сев, спорт билан яшашга ўрган!
Тишдаги тошларни йўқотувчи табиий малҳам
Марварид тишлар ўз гўзаллигини йўқотиб, сарғайиб қолади. Тиш оралари эса қораяди.  Ушбу белгилар тишларни емирадиган тошлар йиғилаётганини билдиради.  У  ўз вақтида тозаланмаса, тишлар нафақат гўзаллигини йўқотади, балки емирила бошлайди. Ушбу нохушликни уй шароитида ҳам йўқ қилиш мумкин. Бу усул – арзон ва осон. Бунинг учун ёнғоқ ва сув керак, халос. Малҳамни тайёрлаш: 40 грамм грек… Continue reading Тишдаги тошларни йўқотувчи табиий малҳам
Ҳикмат: ДЕНГИЗ ВА ИНСОНЛАР
Денгиз ва инсон бир-бирига уйғун. Бу оламда иккаласининг ҳам ўз ўрни мавжуд. Бир бирини тўлдиради, бир бирига кўмаклашади, вақти келса бир бирини йўқ ҳам қилади. Иккаласининг ҳам макони битта Она Замин… Бир боланинг оёқ кийими денгизда йўқолди. Бола қирғоққа «бу денгиз ўғри», деб ёзиб қўйди. Денгиздан бир киши кўп балиқ овларди. У овчи қирғоққа «бу… Continue reading Ҳикмат: ДЕНГИЗ ВА ИНСОНЛАР
Ўзбекистон Президенти Жанубий Корея ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Сеул шаҳрида Корея Республикасининг етакчи компаниялари ва молиявий тузилмалари раҳбарлари билан учрашув ўтказди, дея хабар берилади prezident. uz расмий веб- сайтида. Тадбирда Корея Республикаси савдо, саноат ва энергетика вазири Мун Син Ук, Корея халқаро савдо уюшмаси раиси Кристофер Ку, Корея Эксимбанки, Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA), «SK Ecoplant», «Posco», «Samsung»,… Continue reading Ўзбекистон Президенти Жанубий Корея ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашди
Марказий Осиё мамлакатлари тадбиркор аёллар Мулоқот клуби
Ушбу ойда  яъни 2021-йил 3-декабрь куни Тошкент шаҳрида Марказий Осиё мамлакатлари тадбиркор аёллар Мулоқот клуби (Дискуссион клуби) ташкил этилиб,  «Мулоқот клуби тўғрисида»ги низом тасдиқланди. Мулоқот клуби (Дискуссион клуб) аёллар тадбиркорлиги соҳасида фикр ва илғор тажрибаларни мунтазам алмашиш, бизнес ва минтақавий савдони ривожлантириш, сармоя жалб этишнинг долзарб масалаларини муҳокама қилиш, шунингдек, Марказий Осиё мамлакатлари тадбиркор аёллари… Continue reading Марказий Осиё мамлакатлари тадбиркор аёллар Мулоқот клуби
Зиранинг шифобахш хусусиятлари
Тўғри овқатланиш ва мунтазам машқлар орқали озиш ва соғлом бўлиш ҳеч кимга сир эмас. Кўпчилик озишни, баданидаги ортиқча ёғларни кетказишни орзу қилади. Ушбу жараёнида маълум аҳамиятга эга зиравор мавжуд. Бу зира. У ҳар қандай овқатда ишлатса бўладиган ва ёғ ҳужайраларининг тўпланиб қолишини камайтириш орқали озишга ёрдам берувчи ажойиб неъмат. Шифобахш неъмат вазн йиғилишининг олдини олишдан ташқари,… Continue reading Зиранинг шифобахш хусусиятлари
Ўзбекистон Президенти Корея Республикаси парламенти Спикери билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 декабрь куни Сеул шаҳрида Корея Республикаси Миллий Ассамблеяси Спикери Пак Бён Сок билан учрашув ўтказди, дея хабар берилади prezident. uz расмий веб- сайтида. Суҳбатда Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ўртасидаги алоҳида стратегик шериклик муносабатлари ҳар томонлама ривожланиб бораётгани, Президентимизнинг ушбу давлат ташрифи уларга янги кучли суръат бағишлагани мамнуният билан… Continue reading Ўзбекистон Президенти Корея Республикаси парламенти Спикери билан учрашди
Салмоқли ҳужжатлар тўплами имзоланди
Давлат раҳбарларининг самарали музокараларидан сўнг икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросими бўлди, дея хабар берилади prezident. uz расмий веб- сайтида. Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Мун Чжэ Ин Ўзбекистон Республикаси билан Корея Республикаси ўртасидаги алоҳида стратегик шериклик муносабатларини чуқурлаштириш тўғрисидаги қўшма баёнотни қабул қилдилар. Бу ҳужжатда ўзаро манфаатли ҳамкорликни ҳар томонлама ривожлантириш, дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30… Continue reading Салмоқли ҳужжатлар тўплами имзоланди